O lesnom kúpeli_new

Lesný kúpeľ > O lesnom kúpeli_new

Čo je lesný kúpeľ?
Les je mimoriadne miesto, ku ktorému sa človek inštinktívne vracia. Les máme geneticky zakódovaný hlboko vo svojom vnútri. S lesom sme spätí po státisíce rokov. Les bol pre nás útočiskom a zdrojom obživy. V lese sa kedysi odohrával celý náš život. Bol našim prirodzeným životným prostredím.

Les nám aj dnes poskytuje mnoho nemateriálnych benefitov, na ktoré sme v zhone života akosi pozabudli. Vôňa vzduchu po letnom daždi, svetlo presvitajúce cez krehké lístie stromov, mäkký mach pod bosými nohami, osviežujúci vánok, nekončiaci žblnkot potoka a štebot vtákov…
Relax a návrat k sebe v srdci prírody
Užite si lesný kúpeľ naplno vďaka našim pravidelným viac dňovým pobytom Zlatý Detox v 4* luxusnom BIO wellness hoteli Zlatý Hýľ uprostred zelených lesov.
Perla Vihorlatu v lesoch Národnej prírodnej rezervácie Morské oko v Karpatských bukových pralesoch zapísaných v zozname Svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Poďte sa s nami nadýchať vitamínu L​
Lesný kúpeľ je pobyt v lesnom prostredí, keď sa opäť učíme les vnímať ako prirodzené miesto. Vedome, veľmi pomaly a cielene s podporou lesného terapeuta a pomocou príjemných terapeutických techník lesného kúpeľa užívame pozitívne pôsobenie lesa na naše zdravie. Citlivo, nenásilne, bez akéhokoľvek zásahu do života lesa.

Odbúranie stresu
a zvýšenie koncentrácie

Zlepšenie
kvality spánku

Podpora
imunitného systému

Podpora
ozdravných procesov

Prevencia
pred vyhorením

Prevencia
onkologických ochorení

Ako vznikol lesný kúpeľ?
Lesný kúpeľ je v Japonsku osvedčenou terapiou. 森林浴 sa v japončine číta SHINRIN YOKU. Znamená to niečo ako „kúpeľ v lesnej atmosfére“. V Japonsku má les a ľudské zdravie mimoriadne úzke prepojenie. Oni to už dávno vedia. Poznajú medicínske a psychoterapeutické pôsobenie lesa na ľudské zdravie a tak si doprajú! Nielen v Japonsku, ale aj v Severnej a Južnej Kórei je shinrin yoku oficiálne uznávanou metódou prevencie a liečby chorôb a je pacientom ordinovaná ako liečebná metóda a túto blahodarnú terapiu preplácajú aj zdravotné poisťovne. Lesný kúpeľ je jednoduchým a efektívnym spôsobom, ako zlepšiť fyzické a psychické zdravie. Les je jednoducho perfektné miesto. Na Slovensku zatiaľ nie sme tak ďaleko. Napriek tomu máme dôvod na radosť. Takmer polovicu našej krajiny pokrývajú lesy, to je viac ako 2 milióny hektárov.
Prečo je lesný kúpeľ taký zdravý?
Fytoncídy sú mimoriadne voňavé, a to vďaka rôznym terpénom, ktoré obsahujú. Pri lesnom kúpeli sa teda okúpeme v terpénoch, vo „voňavom koktaile stromov“. A práve terpény sú zodpovedné za priame zlepšenie nášho zdravotného stavu.

Dlhoročné štúdiá publikované od 80. rokov 20. storočia v odbornej literatúre odporúčajú lesný kúpeľ pre rad zdravotných benefitov:

❤︎ Zvyšuje tvorbu tzv. zabíjačských buniek, ktoré priamo posilňujú náš imunitný systém

❤︎ Pomáha ničiť rakovinové bunky a potenciálne rakovinové bunky

❤︎ Znižuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu

❤︎ Znižuje hladinu stresových hormónov kortizolu a adrenalínu

❤︎ Stimuluje tvorbu hormónu DHEA s upokojujúcim a omladzujúcim účinkom

❤︎ Je nápomocný pri boji s obezitou je prevenciou vyhorenia a syndrómu chronickej únavy

❤︎ Zmierňuje depresiu, zmenšuje pocity napätia

❤︎ Zlepšuje koncentráciu, eliminuje panické a úzkostné poruchy

❤︎ Znižuje hladinu cukru v krvi

❤︎ Zlepšuje kvalitu spánku

❤︎ Priaznivo pôsobí pri dýchacích problémoch a pľúcnych ochoreniach

❤︎ Zmierňuje vzťahové a profesionálne krízy zlepšuje celkovú fyzickú a psychickú pohodu človeka

Napíšte nám
Sme členom