Lesný kúpeľ

Shinrin yoku 森林浴

Les je mimoriadne miesto, ku ktorému sa človek inštinktívne vracia. Les máme geneticky zakódovaný hlboko vo svojom vnútri. S lesom sme spätí po státisíce rokov. Les bol pre nás útočiskom a zdrojom obživy. V lese sa kedysi odohrával celý náš život. Bol našim prirodzeným životným prostredím.Les nám aj dnes poskytuje mnoho benefitov. Na tie nemateriálne sme v zhone života akosi pozabudli. Vôňa vzduchu po letnom daždi, svetlo presvitajúce cez krehké lístie stromov, mäkký mach pod bosými nohami, osviežujúci vánok, nekončiaci žblnkot potoka a štebot vtákov…

Shinrin yoku to je kúpeľ v lesnej atmosfére.

Lesný kúpeľ je pobyt v lesnom prostredí, keď sa opäť učíme les vnímať ako prirodzené miesto. Vedome, veľmi pomaly a cielene s podporou lesného terapeuta a pomocou príjemných terapeutických techník lesného kúpeľa užívame pozitívne pôsobenie lesa na naše zdravie. Citlivo, nenásilne, bez akéhokoľvek zásahu do života lesa samého..

Lesný kúpeľ Čo to je
Lesný kúpeľ detail

Odbúranie stresu. Podpora imunitného systému. Zlepšenie zdravia.

Prevencia pred vyhorením. Zvýšenie koncentrácie.

Zlepšenie kvality spánku. Podpora ozdravných procesov.

Prevencia onkologických ochorení.

Poďte sa s nami nadýchať vitamínu L. („L“ ako „les“)

Prežite intenzívne a vedome pobyt v lese a získajte naplno zdravotné benefity, ktoré nám les poskytuje. Zažite les inak vďaka jednoduchým technikám, cvičeniam a aktivitám lesného kúpeľa v sprievode našich lesných terapeutov. A napriek tomu sami so sebou… Lesný kúpeľ je v Japonsku osvedčenou terapiou. 森林浴 sa v japončine číta SHINRIN YOKU. A znamená to niečo ako „kúpeľ v lesnej atmosfére“. V Japonsku má les a ľudské zdravie mimoriadne úzke prepojenie. Oni to už dávno vedia. Poznajú medicínske a psychoterapeutické pôsobenie lesa na ľudské zdravie a tak si doprajú! Nie len v Japonsku, ale aj v Severnej a Južnej Kórei je shinrin yoku oficiálne uznávanou metódou prevencie a liečby chorôb a je pacientom ordinovaná ako liečebná metóda a túto blahodarnú terapiu aj preplácajú zdravotné poisťovne… Lesný kúpeľ je jednoduchým a efektívnym spôsobom, ako zlepšiť fyzické a psychické zdravie.  Les je jednoducho perfektné miesto. Nie, nie sme na Slovensku zatiaľ tak ďaleko. Napriek tomu máme dôvod na radosť. Takmer polovicu našej krajiny pokrývajú lesy, to je viac ako 2 milióny hektárov.

A prečo je Lesný kúpeľ vlastne taký zdravý?

Sú za to zodpovedné neviditeľné látky, ktoré poletujú v lesnom vzduchu. Tieto látky, fytoncídy produkujú stromy aj pre svoju ochranu. Chránia ich pre baktériami, vírusmi, hubami i hmyzom. A prostredníctvom fytoncídov stromy dokonca medzi sebou komunikujú! Fytoncídy sú mimoriadne voňavé, a to vďaka rôznym terpénom, ktoré obsahujú.

Pri lesnom kúpeli sa teda okúpeme v terpénoch, vo „voňavom koktaile stromov“. A práve terpény sú zodpovedné za priame zlepšenie nášho zdravotného stavu.

Na základe dlhoročných štúdií publikovaných od 80. rokov 20. storočia v odbornej literatúre lesný kúpeľ

 • zvyšuje tvorbu tzv. zabíjačských buniek, ktoré priamo posilňujú náš imunitný systém
 • pomáha ničiť rakovinové bunky a potenciálne rakovinové bunky
 • znižuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu
 • znižuje hladinu stresových hormónov kortizolu a adrenalínu
 • stimuluje tvorbu hormónu DHEA s upokojujúcim a omladzujúcim účinkom
 • je nápomocný pri boji s obezitou
 • je prevenciou vyhorenia a syndrómu chronickej únavy
 • zmierňuje depresiu
 • zmenšuje pocity napätia
 • zlepšuje koncentráciu
 • eliminuje panické a úzkostné poruchy
 • znižuje hladinu cukru v krvi
 • zlepšuje kvalitu spánku
 • priaznivo pôsobí pri dýchacích problémoch a pľúcnych ochoreniach
 • zmierňuje vzťahové a profesionálne krízy
 • zlepšuje celkovú fyzickú a psychickú pohodu človeka

Vedecké štúdie o lesnej terapii

Akútne účinky chôdze v lese
PDF-ICON
Fytoncídy, drevné esenciálne oleje a NK bunková aktivita
Fyziologické účinky Shinrin-Yoku
Kortizol v slinách a mozgová aktivita ako ukazovatele účinkov
Lesná terapia a bunky proti rakovine
Prírodná terapia a preventívne lekárstvo
Účinky lesného prostredia na zdravých dospelých
Účinky lesnej terapie na kardiovaskulárnu relaxáciu u mladých dospelých
Vzťah medzi lesnatosťou a mierami úmrtnosti

Pre koho je vhodný lesný kúpeľ?

Naozaj pre všetkých.

Lesný kúpeľ nie je turistický pochod za jasným cieľom. Lesný kúpeľ nie je horolezecký výstup. Lesný kúpeľ nie je ani piknik s kamarátmi.

Je nepodstatné, či sa cítite zdravý alebo tak trochu menej,  či ste aktívny, alebo tak trochu menej, či vládzete, alebo… Nie je podstatné, či dokážete zdolať vysoké kopce a kilometrové túry.

Pre lesný kúpeľ nepotrebujete žiadne mimoriadne predpoklady ani výbavu. Stačí sa nechať viesť lesným terapeutom a predovšetkým prírodou.

Poďte a nazrite s nami do duše lesa.

A tak trochu aj do tej svojej..